The Lakes Football Club Honour Board

The Lakes Football Club was Founded in 2010.
It originally called "The Lakes College" home. And very quickly grew as a wonderful community based sports club. Offering a safe and friendly environment for kids to learn and perfect their skills in the wonderful game of Football.

It moved some home games as it out grew the College fields and the college expansion in 2016.
And found it's new Home with the support of the Moreton Bay Regional Council to the Kinsella's Park Complex and the North Lakes State College Fields full time in 2017.

We would like to honour the people that have started this club and helped it to continue to grow.
It is amazing to have watched the club evolve.

If you can fill in any blanks in information please feel free to email vicepresident@thelakesfc.com.au

The Lakes Football Club

Committee Honours Board

Incorporated 17th September 2010

Season President Vice President Secretary Treasurer General Committee Members
2011 Lee Warrener Craig Bostock Geoff Elliott David Marquet Tracey Aitken, Mike Conroy, Leanne Flanagan-Smith, Karen Adams, Jake Speirs, Mal Perry, Damian Jenkins Tracy Warrener
2012 Damian Jenkins Craig Bostock Matthew Churchill Craig Walker Karen Adams, Tracey Aitken, Geoff Elliott
2013 Damian Jenkins Craig Bostock Matthew Churchill Craig Walker Karen Adams, Tracey Aitken, Geoff Elliott
2014 Damian Jenkins Matthew Churchill Karen Adams Craig Walker Tracey Aitken, Scott Clemson-Edmonds, Geoff Elliott
2015 Andrew Aitken Karen Adams Matthew Churchill Damian Jenkins Gemma Layfield, Geoff Elliott, Stephen Knopjes
2016 Andrew Aitken Karen Adams Matthew Churchill Damian Jenkins Brett Davenport, Gemma Layfield, Stephen Knopjes, Karin Stanton, Robert Mcvinish
2017 Andrew Aitken Glen Kinsela Neil Kinsela Clint Castle Michelle Jones, Kelly McLean, Brett Davenport, Roger Lourenco
2018 Brett Davenport Glen Kinsela Neil Kinsela Clint Castle Michelle Jones, Kelly McLean, Roger Lourenco, Darren Moore , Darren Smith
2019 Brett Davenport Andrew Aitken Neil Kinsela Clint Castle Michelle Jones, Kelly McLean, Roger Lourenco, Ashley Storie, Darren Moore, Darren Smith, Steve Hind, Micheal de-Gaetano, Alan O'Hara
2020 Andrew Aitken Clint Castle Neil Kinsela Steve Hind Michelle Jones, Kelly McLean, Roger Lourenco, Ashley Storie, Darren Moore, Darren Smith, Steve Hind, Micheal de-Gaetano, Jamie Pybus, Linda Clark

The Lakes College Representative:               Geoff Elliott        2011, 2012, 2013, 2014, 2015.

                                                                          Aaron Clohesy    2016, 2017

Registrar:                                                        Tracy Warrener 2011

                                                                          Andrew Aitken    2012, 2013, 2014, 2015

                                                                          Graham Quick    2016, 2017

                                                                          Ashley Storie    2018, 2019

Life Member                                                   Jeannette Fuller         2011


The Lakes Competition Honours

2013

Capital 4 Reserves Mens        Grand Final Winners 


2015

Over 35's Div 5  Grand Final Winners


2016

Under 16 div 5  Champions
Over 35's Div 5  Champions  & Grand Final Winners
Over 35's Div 4  Grand Final Winners

2017
Under 13 div 3 Grand final winners

2018
U12 BYPL First Team in club History to have Brisbane Youth Premier league Status.
Team was coached by Andy Pinches.
Capital Womens Champions Runner Up Grand Final
Khiana Shervey Striker       2018 Winner Golden Boot Brisbane Womens Capital League
Capital 3 Mens Champions 
Capital 3 Mens  Played Brisbane Strikers at Home for round 4 of the FFA CUP being knocked out.
First Cap 3 side to ever make it to round 4 of FFA CUP
Capital 3 Reserves Mens Champions
City 6 Blue Mens Champions & Grand Final Winners
U12 BYPL Champions Knocked out in Semi Final
U12 BYPL                 Winner of "Football Brisbane Chairmans award 2018" Presented at Gala Dinner.
U13 div 3 Boys Champions & Grand Final Winners
U14 Div 4  Knocked out in Semi Finals
U15 Div 1 Knocked out in Semi Finals
Over 35's Div 3 Grand Final Winners

2019
BWPL Premiers  
Runners Up Grand Final
Runners Up Elaine Watson Cup
Football Brisbane Select Coach: Rob Clark Players: Gemma Smallfield (C), Stefanie Mayhew, Emilie Rebelo,
Courtney Bargh and Rebecca Sweeney
Cap 2 Mens Premiers  
Runners Up Grand Final
U16 BYPL Boys Grand Final Champions
U13 Div 2 Girls Grand Final Champions
Over 35's Div 2 Premiers and Grand Final Champions
Over 35's Div 6

Representative Players that have been at our Club

Player   Position Represented 

Khiana Shervey Striker 2018 Winner Golden Boot Brisbane Womens Capital League

Gemma Smallfield Player The Lakes BWPL 2019 Football Brisbane Select Team 2019, 2018, 2017, 2016

Stefanie Mayhew Player The Lakes BWPL 2019 Football Brisbane Select Team 2019

Emilie Rebelo Player The Lakes BWPL 2019 Football Brisbane Select Team 2019

Courtney Bargh Player The Lakes BWPL 2019 Football Brisbane Select Team 2019

Rebecca Sweeney Player The Lakes BWPL 2019 Football Brisbane Select Team 2019

Rob Clark Coach The Lakes BWPL 2019 Coach Football Brisbane Select Team 2019
Sean Almond  U12 BYPL 2018 Met North Representative
Queensland team 2018

Daniella Casey Poila U11 Komodo Blue 2018 Met North Representative

Kajal Mistry U11 Komodo Red 2018 Met North Representative

Alfie Pinches U12 BYPL 2018 Met North Representative

Darren Moore Goal Keeper New South Wales Representative Honours
Player Over 35's The Lakes 2001, 2002
Northern New South Wales Representative Honours
1997
Junior Club Blacktown City
Broadmeadows (NNSW) 1999
Central Coast  (NSWSL)  2000
Central Coast  (NSWPL)  2000/1
Central Coast  (NSWPL)  2001/2
Fairfield Bulls (NSWPL) 2002/3

Neil Kinsela Central Defender Brisbane North Representative teams
Player over 35's The Lakes 1988 U12, 1989 U13, 1990 U14, 1992 U16
Pine Rivers United XXXX league (QPL)1993-2002

Volunteer of The Year

This Award was  Established in 2012 

2012 Andrew Aitken
2013 Tracey Aitken
2014 Geoff Elliott
2015 Kashmir Knight
2016 Graham Quick
2017 Michelle Jones & Darren Moore
2018 Jamie Mclean
2019 Nathan Ashby

Mini Roo's Coach of the Year

This Award was Established in 2016 in recognition of a Coach from U6 - U11 age Groups.

2016 Matthew Churchill
2017 Andy Pinches U11 Komodo SYL (Super Youth League)
2018 Robert Robson U11 Goanna Black
2019 Janine Ross U11 Goanna Red

Junior Coach of the Year

This Award was established in 2012 to Honour a Junior Coach of the year.

In 2016 with the introduction of the Award for Mini Roo's Coach of the Year. 
This Award is for Junior Coach of the Year from U12 - U18 Teams
2012 Clint Castle U9
2013 Phillip Ellis U16
2014 Gemma Layfield U12
2015 Hayden Carroll U12 div 6
2016 Craig Bostock U15
2017 Gemma Layfield  U16 Girls
2018 Lar Leslie U16 Div 3 
2019 Paul Riddell U16 BYPL

Over 35's Players Player of the Year (Donated By Kinsela Electrical)

This Award was Established in 2016 and Donated by Kinsela Electrical Pty Ltd to recognise the Clubs team spirit of over 35's Mates playing football with mates, to have fun and laugh and to still enjoy the wonderful game of Football.

This award is selected by the team mates of the team they play for.
2016 Joe Hayes Div4 Champions
2017 Jason Donald Div3 Champions
2017 Ian Slater Div3 Champions
2017 Brent Vermeulen Div4 Champions
2018 Christian Stampa Div3
2018 Glen Forrest Div4
2019 Jason Donald Div2 
2019 Neil Kinsela Div4
2019 David Wood Div6 Runner Up Grand Final

A-League Brisbane Roar FIFA FFA Football Queensland Football Brisbane Premier League